Wyprawka dla szczeniaka 

 

Pojawienie się szczeniaka w naszym życiu wymaga odpowiedniego przygotowania. Skompletowanie dla naszego czworonoga wyprawki to nie lada wyzwanie. W skład wyprawki powinny wchodzić takie akcesoria, jak legowisko, miski, smycz, obroża, karma, zabawki, gryzaki oraz smakołyki. Mały pies głównie je, śpi, chodzi na spacery i bawi się. Stąd w skład wyprawki dla szczeniaka powinny wejść akcesoria związane z tymi czynnościami.  

 

Legowisko

Nie bez powodu zaczynamy od posłania, to podstawowy element wyprawki. Szczeniak potrzebuje miejsca do spania, w którym będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Sen jest ważny na każdym etapie życia szczeniak i dorosłego już psa. Zwłaszcza kiedy jest mały i przesypia do 90% doby. Na początku warto wybrać legowisko dostosowane do rozmiaru szczeniaka, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie. Zbyt duże legowisko może sprawić, że zwierzak będzie odczuwał niepewność. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest legowisko. Powinno być łatwe  w utrzymaniu czystości dobrze by miało ściąganą powłoką lub będzie nadawało się do prania w całości.

 

Karma i miski.  

W skład naszej wyprawki dla szczeniaka wchodzą miski i karma. Miski będą potrzebne dwie, ponieważ oprócz regularnego podawania szczeniakowi karmy  należy pamiętać o tym, by zapewnić mu stały dostęp do wody. Wielkość misek powinna być dostosowana do wielkości psa. Przy wyborze misek warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są miski. Polecane sią miski metalowe i ceramiczne. Oba materiały są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Dużo lepiej sprawdzają się niż miski plastikowe, które niestety szybko się niszczą i trudniej utrzymać je w czystości. Miski warto wybierać wyposażone w antypoślizgową gumę na spodzie. Dobrym pomysłem będą podkładki pod miski, które ograniczą przesuwanie się ich po podłodze i ułatwią sprzątanie po posiłku.

 

Warto pamiętać o karmie dla szczeniaka stworzonej właśnie z myślą o najmłodszych. Na początku warto kupować karmę taką, którą szczeniak jadł w hodowli. Nieprawidłowe odżywianie w okresie wzrostu może być przyczyną wielu schorzeń. Młode psy mają znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe. Karma dla szczeniąt powinna zawierać więcej białka, a mniej tłuszczy niż dla starszych. Warto też kupić przysmaki lub przekąski, które oprócz walorów smakowych dostarczają mikroelementy i witaminy, zapewniają energię i zdrowy wygląd.

 

Zabawki

To jest to co szczeniaki uwielbiają. Zabawki wpływają na równowagę, spostrzeganie, spryt. Są podstawą dla właściwego rozwoju zmysłów, inteligencji i wielu umiejętności. Są one doskonałym źródłem radości i doskonałym sposobem na nudę. Panuje często zasada im więcej tym lepiej. Należy pamiętać, by nie dawać pieskowi do zabawy wszystkich zabawek naraz, ponieważ wtedy nie będzie on w stanie zainteresować się żadną z nich. Opiekunowie powinni zakupić różnego rodzaju zabawki, szczególnie ważne są te do aktywnego wydobywania jedzenia, intensywnego żucia, higieny jamy ustnej, gdyż wiek szczenięcy to okres wymiany zębów. Powinniśmy jednak pamiętać że zabawki powinniśmy zapewnić na każdym etapie życia naszego czworonoga.

 

Smycz i obroża


Przy wyprawce dla szczeniaka nie może zabraknąć smyczy i obroży. Należy pamiętać że psy ras średnich i dużych rosną dość szybko wiec warto wybrać obroże z regulacją. Szelki też są dobrym wyborem lecz trzeba dobrać je odpowiednio by nie obcierały szczeniaka pod łapkami(pachami).  Do obroży warto dołączyć identyfikator z numerem kontaktowym do właściciela. Smycz watro wybrać tradycyjną by mieć pełną kontrolę nad szczeniakiem. Oczywiście na spacer trzeba zabrać także woreczki na nieczystości, warto zawsze mieć je przy sobie.

 

Polecamy pamiętać także o matach higienicznych dla szczeniaka. Dzięki takim matom szczeniaki od samego początku uczą się załatwiania swoich potrzeb w odpowiednim miejscu. Należy sobie uświadomić, że szczeniak przez pierwsze dwa miesiące życia załatwia się wtedy, gdy odczuwa potrzebę. Gdy szczeniak nauczy się załatwiać swoje potrzeby na dworze miejsce dodatkowe w domu będzie rzadziej potrzebne.